Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 143 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rodzaje klimatyzatorów

wtorek, 25 stycznia 2011 20:02

Trochę teorii: tak naprawdę klimatyzacja  nie jest tak naprawdę w pełni klimatyzatorem, podział będzie następujący. Najprostszym typem klimatyzatoraklimatyzatory kompaktowe. Charakteryzują się one tym, że w jednej wspólnej obudowie zawarte są obydwa wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), wentylatory skraplacza i parownika, sprężarka, zawór dławiący oraz automatyka sterująca. Typowymi przedstawicielami tej klasy urządzeń są klimatyzator okienny oraz prosty klimatyzator przenośny. Ich podstawowymi cechami są: stosunkowo niska cena, a także znaczna emisja hałasu do klimatyzowanego pomieszczenia. Tani jest również sam montaż, gdyż nie wymaga on ingerencji w układ chłodniczy. Z powyższych powodów, po spełnieniu norm bezpieczeństwa energetycznego, klimatyzatory kompaktowe są masowo sprzedawane przez różnego rodzaju hipermarkety. I tu nasuwa się kilka uwag.

W przypadku klimatyzatorów okiennych, z uwagi na konstrukcję urządzenia - obieg powietrzą zewnętrznego (parownika) od obiegu powietrza zewnętrznego (skraplacza) dzieli tylko cienka przegroda z tworzywa sztucznego. Jeśli klimatyzator zainstalujemy przy ruchliwej drodze, w pomieszczeniu nawet przy wyłączonym klimatyzatorze będziemy mogli podziwiać dźwięki wydawane przez przejeżdżąjące auta, zwłaszcza te tuningowane. Należy mieć też na uwadze, że w okresie zimy, w przypadku występowania mrozu, przez klimatyzator będziemy odczuwać jego skutki. Warto więc w zimie osłonić termicznie klimatyzator, bowiem w przeciwnym razie będzie on pewnym mostkiem ciepła. W okresie letnim do klimatyzowanego pomieszczenia przez klimatyzator będzie napływał zwiększony strumień energii cieplnej. 

Jeszcze więcej uwagi należy poświęcić wyborowi klimatyzatora przenośnego. W zależności od budowy, klimatyzatory przenośne można podzielić na:

  • klimatyzatory z rurą wyrzutową powietrza chłodzącego skraplacz,
  • klimatyzatory z dwiema rurami powietrza chłodzącego skraplacz,
  • klimatyzatory ze skraplaczem przenośnym.

Najbardziej mylące jest zastosowanie klimatyzatora z jedną rurą wyrzutową powietrza chłodzącego skraplacz. Podawana przez producenta wydajność chłodnicza takiego klimatyzatora odnosi się do instalacji chłodniczej, a nie wydajności rzeczywistej. Dlaczego praktyka jest inna? Przeanalizujmy. Załóżmy, że w naszym pomieszczeniu utrzymujemy temperaturę 25°G i wilgotność względną 55% (i = 53 kj/kg). Na zewnątrz mamy upał: temperatura 30°C i wilgotność względna 70% (i = 78 kj/kg). Różnica entalpii wyniesie 25 kj/kg. Do klimatyzacji pomieszczenia używamy klimatyzatora o nominalnej wydajności chłodniczej 2,45 kW, którego rurę z powietrzem wyrzutowym chłodzącym skraplacz wystawiamy za okno (które w tym celu musi być uchylone). Pobór mocy wyniesie 0,935 kW, współczynnik efektywności 2,63 sprawi, że w sklepie urządzęnie sklasyfikowane zostanie jako produkt w klasie energetycznej A, zresztą zgodnie z normą. By ochłodzić skraplacz, jego wentylator zasysa z pomieszczenia powietrze i po ochłodzeniu nim skraplacza wyrzuca na zewnątrz pomieszczenia około 180 m3/h powietrza. Skoro z pomieszczenia usuwana jest taka ilość powietrza, na jego miejsce napłynie przez rozszczelnione okno świeże powietrze o parametrach zewnętrznych, wprowadzając do pomieszczenia energię cieplną o mocy Q = 180 / 3600 • 1,22 • 25 = 1,525 kW.

                                             

W rzeczywistości nasz klimatyzator nie będzie ochładzał nam pomieszczenia z wydajnością chłodniczą 2,45 kW, a tylko 0,925 kW. Jego rzeczywisty współczynnik efektywności będzie równy 1,0, co tak naprawdę powinno wykreślić urządzenie z oferty sprzedaży na terenie Europy. Normy ekonomiczne są jednak tak skonstruowane, że Chińczycy mogą być spokojni o sprzedaż swoich wyrobów.

Zaradny Polak powie, że wywierci w ścianie dziurę, w którą szczelnie wprowadzi rurę z powietrzem ze skraplacza, pozamyka okna i drzwi i wszystko będzie grało. Niestety, nie. Z uwagi na brak napływu świeżego powietrza do pomieszczenia przez skraplacz przepływać będzie znikoma ilość powietrza, przez co nie będzie on wystarczająco chłodzony, ciśnienie skraplania w układzie chłodniczym przekroczy dopuszczalną wartość i urządzenie wyłączy się awaryjnie. Konkluzja jest jedna. Decyzja o zakupie tego rodzaju klimatyzatora jest mało rozważna.

Dużo sprawniejsze w tym wypadku są klimatyzatory wyposażone w dwie rury, z których jedna zasysa powietrze zewnętrzne do chłodzenia skraplacza, druga je wyrzuca. W ścianie umieszcza się gotowy grill z czerpnią i wyrzutnią. Urządzenie ma też swoje wady. Wentylator wymuszający przepływ powietrza przez skraplacz musi pokonać dwukrotnie większe opory niż jego analogiczny poprzednik (są dwie rury). Wentylator ten pobierał będzie większą moc elektryczną i emitował wyższe szumy. Takie rozwiązanie wymusza zmiany architektoniczne w elewacji budynku. Należy także pamiętać o termicznej zasłonie grila w okresie zimowym.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem z wykorzystaniem klimatyzatora przenośnego jest urządzenie z przenośnym (rozdzielnym) skraplaczem. Skraplacz połączony jest z zasadniczą częścią klimatyzatora za pośrednictwem dwóch elastycznych rur chłodniczych z tworzywa sztucznego. Trudno nazwać go klimatyzatorem kompaktowym, ale nie jest to też typowe urządzenie typu split.

Skraplacz umieszcza się na zewnątrz pomieszczenia, więc emitowany przez niego szum nie jest tak bardzo uciążliwy. Problemem jest ponownie rozszczelnienie okna dla przełożenia rury łączącej skraplacz z klimatyzatorem. Wpływ tej szczeliny będzie jednak dużo niższy niż w przypadku pierwszego klimatyzatora. Średnica rury jest dużo niższa, a klimatyzator nie wytwarza różnicy ciśnień powietrza między pomieszczeniem a otoczeniem pomieszczenia.

Jest jeszcze jeden typ klimatyzatora w domu kompaktowego. Są to tak zwane roof topy o przeznaczeniu przemysłowym, współpracujące z siecią kanałów wentylacyjnych. Stosuje się je do wszelkiego rodzaju hal przemysłowych, handlowych, czasem do budynków biurowych. Charakteryzują się średnimi i bardzo dużymi wydajnościami chłodniczymi.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

klimakonwektor

poniedziałek, 17 stycznia 2011 19:34

Fancoile typu FHX są doskonałymi urządzeniami klimatyzacyjnymi do zastosowania wszędzie tam, gdzie niezbędny jest wysoki poziom czystości powietrza. 

Klimakonwektory wentylacyjne (fan coil) typ FHX


Klimakonwektory typ FHX dostępne są w 6 wymiarach i 3 wersjach:
FHX-A obudowa z wewnętrznym panelem kontrolnym, do instalacji podłogowych
FHX-P model naścienny bez obudowy
FHX-PO model naścienny bez obudowy, z mocniejszym silnikiem o 7 prędkościach (3 do wyboru). 

Fan coile typu FHX są doskonałymi urządzeniami do zastosowania wszędzie tam, gdzie wysoki poziom czystości powietrza jest niezbędny. Idealnie do zastosowań w pomieszczeniach takich jak:
• szpitale
• gabinety dentystyczne
• kliniki lekarskie i weterynaryjne
• laboratoria
• firmy farmaceutyczne
• poczekalnie
• salony piękności
• domy
• biura
i inne.

klimakonwektory FHX zaprojektowano z myślą o sterylizacji powietrza. Mają wbudowany jonizator oraz filtr powietrza z aktywnym węglem. Wentylator można regulować 3 prędkościami pracy.
Stan lamp lamp sterylizujących oraz filtra powietrza z aktywnym węglem jest sygnalizowany. Sterowanie klimakonwektora odbywa się poprzez termostat mikroprocesorowy umieszczony na urządzeniu FHX-A (standard) lub na ścianie w FHX-P oraz PO (akcesoria PXAE).
Fan coil charakteryzuje się cichą pracą i jest łatwy w instalacji i utrzymaniu.

Klimakonwektory FHX posiadają Certyfikat EUROVENT.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

klimatyzator a grzanie

sobota, 15 stycznia 2011 22:58

Gdy dobowe wahania temperatury przypominają o nieuchronnie zbliżającej się jesienno-zimowej porze. Choć sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie rozpoczął, nasze domy i mieszkania zdążyły już wychłodzić się po upalnym lecie, a wieczorny i poranny chłód coraz bardziej doskwiera domownikom.

Gdy temperatura za oknem spada, również wewnątrz naszych domów i mieszkań robi się zimniej.  W ciągu dnia jest jeszcze dość ciepło i słonecznie, wieczory i poranki stają się coraz zimniejsze. Jeszcze całkiem niedawno o komfort cieplny naszych wnętrz dbały klimatyzatory, które przynosiły ulgę w upalne dni. Okazuje się jednak, że klimatyzator może stać się przydatnym urządzeniem nie tylko latem, ale także wtedy, gdy trzeba dogrzać pomieszczenia jesienią i wczesną zimą.

Klimatyzator z funkcją grzania

Większość nowoczesnych klimatyzatorów dostępnych na rynku wyposażonych jest również w funkcję grzania. Oznacza to, że posiadają one dodatkowo pompę ciepła (powietrze-powietrze), za pomocą której można uzyskać efekt odwrotny do chłodzenia, a pomieszczenia ogrzewane są ciepłym powietrzem.

 Układ pracy czynnika chłodzącego w klimatyzatorze z funkcją grzania posiada specjalny zawór czterodrogowy, który umożliwia odwrócenie transportu energii cieplnej czynnika. Pobrana z otoczenia poprzez jednostkę zewnętrzną energia cieplna transferowana jest więc do jednostki wewnętrznej klimatyzacji, która następnie ogrzewa pomieszczenie.                                          

 Funkcja grzewcza klimatyzatorów jest szczególnie przydatna wczesną wiosną oraz jesienią, gdy nie pracuje ogrzewanie , ale także podczas łagodnej zimy. Ważną zaletą takich urządzeń klimatyzacyjnych jest ponadto fakt, że ciepło przez nie wytwarzane jest znacznie tańsze niż ciepło uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych, akumulacyjnych czy popularnych farelek, które często wykorzystuje się w okresie przejściowym jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki filtrom, w jakie wyposażony jest każdy nowoczesny klimatyzator, ogrzewane wnętrza wypełniają się również oczyszczonym i pozbawionym kurzu powietrzem.

Raczej dogrzewać niż ogrzewać

Wydajność klimatyzatorów z funkcją grzania zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że im ta temperatura jest niższa, tym klimatyzatory słabiej grzeją. Należy zatem pamiętać, że urządzenia te pracują najefektywniej zazwyczaj do 5°C lub -5°C.

Jeśli temperatura za oknem spadnie poniżej tego poziomu, wówczas część zewnętrzna klimatyzatora może ulec oblodzeniu i w rezultacie cały system przestanie właściwie spełniać swoją rolę.

  Dlatego też, warto pamiętać o tym, że klimatyzator wyposażony w funkcję grzania nie jest w stanie w pełni zastąpić typowego ogrzewania. Może natomiast stanowić doskonałą alternatywę dla wszelkich dodatkowych źródeł ciepła, które wykorzystujemy w naszych domachi mieszkaniach w okresach przejściowych – przed uruchomieniem centralnego ogrzewania lub po zakończeniu sezonu grzewczego.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

klimatyzacja inwerter

czwartek, 06 stycznia 2011 20:22

Technologia inwerterowa

Wiele słyszy się  o rewolucji jaką wniosła technologia inwerterowa do klimatyzacji. Zamiast stosowania spręzarki o stałej prędkości, inwerterowy system wykorzystuje sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej, dostosowującą ilość czynnika chłodniczego do potrzeb aktualnie panujących w pomieszczeniu celem odpowiedniego jego schłodzenia lub ogrzania. Powoduje to, że klimatyzatory z inwerterem są bardziej ekonomiczne i efektywne w pracy niż tradycyjne, pracują znacznie ciszej i posiadają najbardziej zaawansowane funkcje. Wszystkie jednostki inwerterowe .

Klimatyzacja  ze sprężarką inwerterową zapewniają 44% oszczędność energii oraz wysoką wydajność energetyczną w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami wyposażonymi w sprężarkę o stałej prędkości. Klimatyzatory inwerterowe utrzymują zadaną temperaturę wewnątrz pomieszczenia poprzez możliwość zaprogramowania pracy sprężarek inwerterowych na niskich obrotach, powodując oszczędność energii o około 44% w porównaniu z pracą sprężarek tradycyjnych.

Klimatyzatory inwerterowe  są wyposażone w sprężarki inwerterowe , które charakteryzują się małym zużyciem czynnika chłodniczego, niskim poziomem hałasu oraz wysoką wydajnością. Sprężarki DC w porównaniu z konwencjonalnymi o stałej prędkości są bardziej wydajne w szczególności przy małym obciążeniu.

 

                   

Technologia inwerterowa  zapewnia szybszą i bardziej wydajną pracę w trybie grzania. Teraz nie ma znaczenia jak zimna jest zima, z klimatyzatorami LG jest zawsze ciepło i przytulnie. Dzięki szerokiemu zakresowi pracy w trybie grzania i chłodzenia, klimatyzatory inwerterowe będą chłodzić lub ogrzewać pomieszczenie nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Technologia inwerterowa umożliwia pracę w trybie grzania przy temperaturze zewnętrznej do -20°C.

Klimatyzacja ze sprężarką inwerterową szybko osiągają i utrzymują zadaną temperaturę w pomieszczeniu zapewniając tym samym więcej komfortu niż tradycyjne klimatyzatory. Podczas gdy klimatyzator jest włączony w trybie chłodzenia lub grzania, sprężarka będzie pracować na maksymalnych obrotach aby w krótkim czasie osiągnąć zadaną temperaturę. Po osiągnięciu zadanej temperatury, w przeciwieństwie do klimatyzatorów konwencjonalnych, które tylko włączają i wyłączają sprężarkę, klimatyzatory inwerterowe  dostosowują się i zmieniają prędkość pracy sprężarki w celu utrzymania zadanej temperatury przy minimalnej płynności zapewniajàc przy tym jak najwyższy komfort przebywania w pomieszczeniu.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  12 465  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

O moim bloogu

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzys...

więcej...

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzystać z klimatyzacji i być z niej zadowolony

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 12465

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

WP.TV