Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 143 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

pompa ciepła w klimatyzacji

niedziela, 26 grudnia 2010 22:50

GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA (GWC)
Wymienniki ciepła to również sposób na ogrzanie powietrza zimą, oziębienie latem przy jednoczesnym jego oczyszczeniu. Oczywiście mowa o gruntowym wymienniku ciepła (GWC) w kontekście uzupełnienia systemu wentylacyjnego w domach czy budynkach inwentarskich. Najbardziej popularnym, a jednocześnie niedrogim w wykonaniu jest tzw. system żwirowy. Oprócz niego jest jeszcze układ rurowy i płytowy, z tym, że jego budowa jest o wiele bardziej kosztochłonna i skomplikowana klimatyzacja w domu.

                                

Zatem budowa żwirowego GWC polega na wykopaniu dołu o powierzchni ok. 10 m2 i pojemności wystarczającej do zasypania ok. 18 ton czystego żwiru. Taka ilość wystarczy dla budynku mieszkalnego o powierzchni do 150 m2. Dno i boki wykopu należy pokryć przepuszczalną geowłókniną. Warto pomyśleć również o położeniu na dnie wykopu rury drenarskiej celem odprowadzenia ewentualnego nadmiaru wody.
Na górze układamy 10-centymetrową warstwę styropianu, co daje efekt jak 4-metrowa warstwa ziemi i stabilizuje termicznie złoże (zimą nie będzie się ochładzało, a latem nagrzewało). Do złoża żwiru z jednej strony podłączamy rurę PCV o średnicy 200 mm i za pomocą kolanka i wyprowadzamy ją ponad powierzchnię, gdzie ustawiamy czerpnię powietrza. Po przeciwnej stronie złoża wprowadzamy rurę PCV, którą łączymy z systemem wentylacyjnym budynku. Koszt wykonania takiej instalacji to niecałe 2500 zł plus robocizna. W wyspecjalizowanych firmach można też kupić gotowy projekt GWC za niecałe 250zł. Powietrze przechodząc przez złoże żwiru z niewielką prędkością (ok. 0,1 m/s) w zimie nagrzewa się do temperatur dodatnich, zaś latem jest znacznie schłodzone, GWC działa wówczas jak darmowa klimatyzacja. No może nie do końca darmowa, gdyż trzeba uwzględnić energię elektryczną zużywaną przez wentylator zasysający powietrze ze złoża. Jest to jednak 30-krotnie mniej energii niż pobiera klimatyzator. Dodatkowo powietrze przechodząc przez żwir jest naturalnie filtrowane i pozbawiane alergenów czy bakterii, przy czym nie ma konieczności wymiany filtra żwirowego nawet przy 15 – 20 letniej pracy. Warto podkreślić, że taki bardzo tani i bezobsługowy system schładzania powietrza o kilka czy nawet kilkanaście stopni może być szczególnie polecany do stosowania latem w budynkach inwentarskich, gdzie bardzo wysokie temperatury są przyczyną pogorszenia dobrostanu zwierząt, a nawet ich padania.
Rurowy GWC różni się od żwirowego tym, iż powietrze zamiast przez warstwę żwiru płynie w rurach PCV pokrytych specjalną powłoką antybakteryjną. Ze względu na większą prędkość przepływu powietrza (1,5-2 m/s) wymagana jest większa długość rur, co podnosi koszty. Same tylko rury są bowiem droższe niż cały żwirowy GWC. Dodatkowo dla filtrowania powietrza na czerpni należy zastosować specjalistyczny filtr, który musi być wymieniany co pół roku. Dodatkowo ze względu na fakt, że w rurach skrapla się para wodna, należy co miesiąc wypompowywać powstały kondensat. W żwirowym GWC płyn ten po prostu spływa do gleby przez warstwę geowłókniny.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

jaką wybrać kimatyzację

sobota, 25 grudnia 2010 22:59

czy ktoś mógłby mi doradzić mi dobór klimatyzacji dla małego domku ( ok. 50 m2 - 3 sypialnie + salon z kuchnią) w Hiszpanii.Wysokość pomieszczeń ok. 2,40 m. Potrzebne mi są wolne ściany , dlatego myślałam o klimatyzacji kanałowej - będę robić nowe sufity. Klimatyzacja w domu chłodząco - grzejąca.

Witam. Oczywiście koleżanko że możemy doradzić nawet możesz w Polsce kupić klimatyzacje i przetransportować do Hiszpanii i tam miejscowi technicy zamontują Tobie. Ogólnie sprawa jest prosta potrzebujesz np. urządzenia Multisplit na 4 parowniki kanałowe gdzie 3 kanały będą słabszej mocy a ten jeden na salon z kuchnią będzie mocniejszy. Problem zaczyna się robić podczas montażu gdzie trzeba wcześniej przewidzieć nadmuchy z kanałowców i powroty powietrza. Czasem też w zależności od modelu i marki trzeba wcześniej przewidzieć sterowanie klimatyzacji bo jedne marki mają piloty na kablu mocowane np. na ścianie a jedne marki mają piloty na podczerwień i tu trzeba przewidzieć gdzieś w okolicy kanałowca czytnik podczerwieni. Montaż kanałowca nie jest trudy wręcz banalny ale wymaga on wcześniejszych przygotowań takich jak zrobienie puszek nadmuchowych czy powrotnych ( tak się to wymawia w naszym języku). Myślę że będzie to trudne przedsięwzięcie biorąc pod uwagę zakup klimatyzacji w Polsce z doradzeniem jak to ma być zamontowane. Jeżeli chodzi Tobie o ceny to się zgodzę ale ciężko będzie nam to zrealizować nie widząc miejsca i warunków montażu. Jeżeli chodzi o ceny to w tym roku sprzedałem jedną klimatyzacje klientowi który ją zawiózł do Norwegii bo cena w Polsce a tam to kolosalna różnica. Oczywiście montaż miała zrobić firma miejscowa. Więcej nie jestem w stanie doradzić. Jeżeli chodzi o marki to skup się na firmowych sprzętach bo Hiszpania to piękny i kolorowy kraj ale też mocno upalny więc klimatyzatory będą miały co robić.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

czy klimatyzacja może działąć non stop

sobota, 25 grudnia 2010 22:54

Jeśli klimatyzator on/off będzie pracował w trybie ciągłym przez 3 miesiące to czy sprężarka zostanie uszkodzona? Jak wygląda sprawa z inverterami?

Czy zegarek po trzech miesiącach ciągłej pracy się popsuje?
Jak długo może pracować lodówka domowa???
Inteligentne pytania Ale koledze chodzi o ciągłą pracę sprężarki czy pracę całego układu kiedy po osiągnięciu parametrów zadanych sprężarka sie wyłąłczy ? .

Trzy lata temu zamontowałem dwie klimatyzacji  w domu do chłodzenia serwerowni. Od tamtego czasu wyłączone są na 1h co trzy miesiące - przegląd. Nie ma żadnego problemu z nimi, jak na razie. Dodam, że jest to klimatyzator LG.

Nie wyobrażam sobie pracy w trybie awaryjnym przez trzy miesiące,to byłoby bez sensu. Myślę,że to pytanie dotyczy za małego klimatyzatora i gość usłyszał,że nie osiągnie żądanej temperatury i się nie wyłączy.O co by nie chodziło to chałtura. Jeżeli chodzi o kompresor to małoprawdopodobne aby doszło do uszkodzenia, chyba,że wszystkie zabezpieczenia zostaną pominięte.
Mamy ponownie sytuację gdy pytanie zostało zadane nieprecyzyjnie


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Ile dopełnić gazu do klimatyzacji

sobota, 25 grudnia 2010 22:47

Klimatyzator kanałowy o mocy 30 kW. Nieszczelnosć  w układzie klimatyzacji. Usunięta przyczyna.  Na tabliczce znamionowej opisane jest 10 kG R 407 C. Instalacja jest bardzo długa  40 metrów w jedną stronę. Rura cieczowa 22mm średnicy, rura gazowa 45 mm.
ponieważ temperatury są niskie - pomiar ciśnienia klimatyzacji nie jest miarodajny. Ile Waszym zdaniem powinienem dopuścić gazu ? Wartość 10 kG dotyczy podstawowej długości.

jakie średnice rurociągów powinny być nominalnie według dtr ?
te średnice  wydają się grubo przesadzone...

duże średnice -więc i więcej czynnika trzeba  nie znając urządzenia -nie wiem jakie średnice nominalnie... podaj średnice nominalne i ile producent zaleca dodać na metr instalacji, to przeliczę ci  ile to będzie w tych grubaśnych rurach.

Próbowałem liczyć tak "na luzie" zakładając dane, wychodzą koszmarne ilości, te 5kg sugerowane przez mg to raczej będzie mało... więcej czynnika będziesz miał w rurach niż w urządzeniu, ogólne wrażenie -instalacja -masakra. oprócz potrzebnego nadmiaru czynnika powstaje pytanie czy olej wraca do jednostki zewnętrznej? bo przy takich średnicach  może być za mała prędkość przepływu, podaj więcej danych, zrobię orientacyjne przeliczenie -załadujesz -a potem pomiar przegrzania to zweryfikuje.

Podaję symbole urządzenia York SOC240K/AHO-804-FG-38. W załaczniku zdjecia tabliczki znamionowej . Moc 68 kW dotyczy całego układu. Czyli jedna strona -34 kW. Układ jest podwójny. Jedna strona jest sprawna. Teoretycznie najprościej było by odciagnać czynnik z układu sprawnego. Zważyć i tyle samo dopuścić do układu naprawianego. Ponieważ całość chłodzi dość ważną serwerownię- to przerwa w pracy na klika godzin - jest już problemem. Dlatego wolę wiedzieć ile powinno być. Do tej pory wpusciłem do układu 11,5 kG. Ciśnienie nadal niskie 2,6 bar klimatyzator słabo chłodzi.

Dodano natępne 2 kg freonu, klimatyzacja działa trochę lepiej ciśnienie 3,1 bar.

Po dodaniu kolejnych 2 kg ciśnienie 4,2 bara, klimatyzator chłodzi.

Po dodaniu 0,5kg freonu, klimatyzacja działą bardzo dobrze

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

klimatyzacja gastronomii

sobota, 25 grudnia 2010 22:42

mam zapytanie odnośnie klimatyzacji pomieszczenia konsumpcyjnego (stołówki) dla 100 osób. Prowadzący powiedział żeby uwzględnić zyski wilgoci od ludzi (tutaj nie ma problemu z policzeniem tego) założyłem odpoczynek w postawie siedzącej oraz żebym uwzględnił zyski wilgoci wydzielające się z parujących potraw. Natknąłem się na problem gdyż nie mogę nigdzie znaleźć żadnej tabeli lub artykułu który by to w prost informował o tym ile g wilgoci się wydziela z np zupy oraz drugiego dania ( np schabowy plus ziemniaki oraz surówka ). Problem wydaje się być śmieszny i nie wiem czy prowadzący sobie ze mnie zadrwił ze mam te zyski policzyć ale głębiej się zastanawiając 100 x 2 dania to trochę jest tej wilgoci.

A może poszukaj jeszcze pod kątem wentylacji w takiej stołówce, czy bardziej kuchni. Może tam bardziej będzie coś ujęte ze względu na zyski temperatury i wzrost wilgotności. Może ilość wymian, może h-x ziemniaka...

Jedyne informacje jakie znalazłem odnośnie tego tematu to są Tabele z ilością wilgoci jakie wytwarzają np. kotły warzelne i inne urządzenia do obróbki cieplnej potraw w Książce Dr. Pełecha oraz mnóstwo informacji o organizacje wymiany powietrza w takim pomieszczeniu i okapach. Niestety samych potraw nie znalazłem. Jeśli nie wyliczając tego to może należny zapisać jakieś założenie w projekcie?

no tak to rozumiem ale założenie mam takie ze posiłki są robione w kuchni ( i tam jest wentylacja ogólna + odciagi w postaci okapów - zrównoważona i nie interesuje mnie co tam się dzieje) a posiłki sa wydawane do pomieszczenia w taki sposób ze zyski wilgoci jakie wchodzą w skład pomieszczenia to: Wilgoć od ludzi i od posiłków.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  12 444  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

O moim bloogu

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzys...

więcej...

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzystać z klimatyzacji i być z niej zadowolony

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 12444

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl