Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 143 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

wentylacja w budynkach

sobota, 03 grudnia 2011 22:44

Właściwa wentylacja powinna usunąć z pomieszczenia nadmiar pary wodnej tak, by wilgotność nie przekraczała 80%. Jej zadaniem jest też usuwanie gazów szkodliwych, szczególnie dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru. Szczególnie ważne jest to w nowoczesnej hodowli drobiu i trzody chlewnej, a także w chowie cieląt i w produkcji mlecznej, gdzie zasadnicze znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności względnej. Niedogrzanie pomieszczeń w zimie lub ich przegrzanie latem oraz niewystarczająca wymiana powietrza prowadzą do wzrostu zapotrzebowania na paszę, obniżenia efektów produkcyjnych, lub też niekiedy do wzrostu zachorowalności zwierząt.
     Przykładowo, optymalne warunki klimatyczne dla tuczników, to temperatura 16÷18oC i wilgotność względna 70%; dla krów mlecznych – temperatura 15÷18oC i wilgotność 60÷80%. Dużo wyższe wymogania temperaturowe dotyczą prosiąt i cieląt.
     W tradycyjnej hodowli zagęszczenie zwierząt w budynkach inwentarskich było dużo mniejsze i zawsze zapewniony był dostęp do wybiegu. Współczesne budynki inwentarskie mieszczą dużą ilość zwierząt z mniejszym przydziałem powierzchni i kubatury w przeliczeniu na sztukę. Dodatkowo, budynki te wykonywane są w technologii lepszej izolacji termicznej, dlatego wentylacja grawitacyjna często już nie wystarcza. Przy wydajności letniego przewietrzania 1 m3/h na kg masy tucznika, chlewnia na 200 szt. pod koniec cyklu produkcji wymaga łącznej wydajności 20 000 m3/h.
     Najczęściej stosowana podciśnieniowa wentylacja mechaniczna pozwala na właściwe ukierunkowanie wlotu zanieczyszczonego powietrza. Prędkość ruchu powietrza w strefie przebywania zwierząt mieści się w granicach 0,1÷0,3 m/s.

Odzysk energii w branży spożywczej
     Wymierne korzyści z zastosowania odzysku energii cieplnej uzyskuje się także w wielu działach przetwórstwa spożywczego. Przy zachowaniu higieny pracy personelu (ochrona przed szkodliwą atmosferą, nadmiernym zawilgoceniem), z powodzeniem można redukować wilgotność w piekarniach i kuchniach (zakłady garmażeryjne, masarnie) odzyskując ciepło z powietrza wywiewanego. Analogicznie, w rozbieralniach mięsa, zastosowanie regeneracji chłodu przynosi znaczne oszczędności mocy chłodniczej w okresie upałów.
     W technologiach przetwórstwa, gdzie występuje atmosfera agresywna, np. opary octu, także można odzyskiwać energię z powietrza wywiewanego, stosując rekuperatory płytowe i regeneratory obrotowe z powłoką epoksydową. W celu zachowanie szczególnie wysokich wymogów higienicznych oraz uzyskania wysokiej trwałości urządzenia, możliwe jest wykonanie wersji stalowej kwasoodpornej wymiennika obrotowego.
     Szczególnie duże oszczędności energii można uzyskać stosując odzysk ciepła w suszarniach. Tunele suszarnicze wysokotemperaturowe są bardzo energochłonne, a temperatury tam występujące nie przekraczają zwykle 90°C. Umożliwia to stosowanie zwykłych płytowych rekuperatorów krzyżowych. W procesach o wyższej temperaturze, możliwe jest stosowanie zmodyfikowanych wersji regeneratorów obrotowych (do 120°C) lub wysokotemperaturowych wymienników płytowych (do 200°C – stal chromoniklowa)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  12 455  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzys...

więcej...

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzystać z klimatyzacji i być z niej zadowolony

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 12455

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

WP.TV