Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 143 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

klimatyzacja sprężarki

czwartek, 17 marca 2011 21:37

W ciągu ostatnich kilkunastu lat TRANE, jako jeden z największych producentów urządzeń klimatyzacyjnych, wprowadził do produkcji wiele nowych technologii i rozwiązań. Są one związane zarówno z ciągłym prowadzeniem badań i rozwojem istniejących urządzeń, jak i z wypracowywaniem nowych technologii produkcji. W urządzeniach klimatyzacyjnych  o zakresie mocy chłodniczej powyżej 50 kW od kilku już lat całkowicie zostały wyparte sprężarki tłokowe i zastąpione przez sprężarki spiralne w urządzeniach o mocy chłodniczej w przedziale 50-250 kW oraz przez sprężarki śrubowe w urządzeniach o mocy powyżej 200 kW. Kolejne lata upływały na udoskonalaniu tych rozwiązań, przynosząc urządzenia coraz sprawniejsze, bardziej niezawodne i tańsze w eksploatacji. 

   Od 1978 roku, kiedy TRANE zbudował pierwszy model sprężarki spiralnej do zastosowań w urządzeniach klimatyzacyjnych, do chwili obecnej trwają badania i prace nad kolejnymi generacjami sprężarek spiralnych. Produkowane obecnie agregaty chłodnicze TRANE bazują na najnowszej generacji sprężarek, którą wdrożono w 1999 roku. Poniżej przedstawiamy krótką historię rozwoju sprężarek spiralnych TRANE. 

Historia rozwoju sprężarek "TRANE 3-D Scroll" 
1978 - zbudowanie modelu sprężarki; 
1983 - pierwsze wdrożenia; 
1987 - zakończenie testów wytrzymałościowych; 
1988 - produkcja pierwszych sprężarek; 
1989 - uruchomienie produkcji seryjnej (wielkości: 32,7; 35,0; 50,0 i 52,8 kW), konstrukcja 3-D, obniżenie poziomu hałasu, możliwość pracy w zespołach od 63 do 106 kW; 
1996 - nowa generacja sprężarek: pierwsza faza (wielkości 32,7; 35,0; 50,0 i 52,8 kW), współczynnik wydajności - podwyższony do 3,37, poziom hałasu: moc akustyczna 80 dB(A), zmniejszenie ilości części o 23 %, wyeliminowanie łańcucha, możliwość pracy w zespole do 210 kW; 
1999 - nowa generacja sprężarek: druga faza (wielkości 21,7; 26,4; 29,2; 32,7 i 35,2 kW), możliwość pracy w zespole od 44 do 70 kW, wyposażone w wewnętrzne zabezpieczenia silnika. 
Dalsze kierunki rozwoju 
- optymalizacja konstrukcji pod kątem stosowania nowych czynników chłodniczych HFC i olejów POE, 
- wprowadzenie nowych metod regulacji wydajności sprężarki, 
- skonstruowanie większych sprężarek o mocach: 70; 88 i 105 kW. 
   Poniżej przedstawiamy krótki opis techniczny budowy sprężarki spiralnej TRANE 3-D oraz opis głównych czynników wpływających na sprawność i niezawodność sprężarki 
 Istotna z punktu widzenia poprawy efektywności pracy całego urządzenia jest sprawność strumienicy, której schemat ideowy przedstawiono na rys. 9. 
   Zjawiska zachodzące w strumienicy dwufazowej pracującej w omawianym urządzeniu są dotychczas bardzo mało rozpoznane. Z danych zamieszczonych w literaturze [8, 11, 13] można sugerować następujący obraz zjawisk zachodzących w tym aparacie. 
   Ciecz o niewielkim dochłodzeniu dopływa do dyszy zasilającej. W dyszy tej następuje spadek ciśnienia z jednoczesnym częściowym odparowaniem cieczy. W pierwszej fazie odparowania powstaje przepływ pęcherzykowy. Sądzi się, że przepływ ten charakteryzują warunki bliskie równowagi termodynamicznej, gdyż pęcherzyki pary płyną z prędkością bliską fazy ciekłej, zaś duży stopień ich rozdrobnienia stwarza korzystne warunki wymiany pędu i energii. Przepływ pęcherzykowy dociera do gardła dyszy, w którym osiąga lokalną prędkość dźwięku. Jak już zaznaczono, prędkość dźwięku w pęcherzykowym przepływie dwufazowym jest zazwyczaj bardzo mała, nawet kilkudziesięciokrotnie mniejsza od prędkości dźwięku w parze lub w cieczy. Przypuszcza się, że następnie czynnik ulega ekspansji naddźwiękowej w dalszej, rozbieżnej części dyszy. Pęcherzyki pary rosną aż do osiągnięcia przez przepływ struktury pianowej. Dopiero teraz następuje zmiana struktury przepływu z pianowego w kroplowy. Prędkość dźwięku w systemie dwufazowym o takiej strukturze jest zazwyczaj bliska prędkości dźwięku w parze, zatem mamy już w tym przypadku do czynienia z przepływem poddźwiękowym. Dyszę napędową opuszcza z dużą prędkością struga drobnych kropel, rozproszonych w wolniej płynącym strumieniu pary. 

Zabezpieczenie sprężarki 
   System zabezpieczenia sprężarki składa się z wewnętrznego zabezpieczenia termicznego silnika, zamontowanego szeregowo z zewnętrznym zabezpieczeniem natężenia prądu, zewnętrznych presostatów wysokiego i niskiego ciśnienia i z zestyku załączenia stycznika. Daje to układ niezawodny, elastyczny i łatwy w obsłudze. 

Nowe czynniki chłodnicze 
   Zoptymalizowana konstrukcja sprężarek spiralnych, zawierających mniej części ruchomych, żeliwne elementy tłoczne, łożyska poprzeczne i szybciej działające zawory zwrotne, pozwala na ich pracę z nowymi, ekologicznymi czynnikami chłodniczymi przy wysokiej wartości ciśnieniach sprężania. Właściwie skonstruowane łożyska poprzeczne mogą być prawidłowo smarowane olejem syntetycznym (następcą poprzednio używanych olejów mineralnych), zawierającym nawet duże stężenie czynnika chłodniczego. Również nowe zawory zwrotne są lepiej przystosowane do pracy z czynnikami chłodniczymi HFC przy zróżnicowanej gęstości i ciśnieniu. W sprężarkach 3-D Scroll standardowo używany jest freon R 134, niemniej jednak mogą one pracować z , R 404A i R 407C. Prowadzone są dalsze prace nad dostosowaniem sprężarek spiralnych do nowych, alternatywnych czynników chłodniczych. 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  12 467  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

O moim bloogu

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzys...

więcej...

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzystać z klimatyzacji i być z niej zadowolony

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 12467

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

WP.TV