Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 143 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

rozwiązanie

niedziela, 15 czerwca 2014 20:33

Instrukcja obsługi pompy jest ale nie ma nic napisane dlaczego długo grzeje   była tylko zworka założona na przewodach które idą do potencjometru od regulacji temperatury a potencjometr był pod osłoną miejsce na niego było zaślepione nie wiem dlaczego.ale to chyba niema nic wspólnego z czasem grzania. Gość który mi napełniał układ klimatyzacji mówił że czynnika jest wystarczająco bo ciśnienie na wejściu jest 2 a na wyjściu 15 przy nagrzanej wodzie.  

Zakup PC powietrze woda i raczej będzie to pompa ze zintegrowanym zasobnikiem, rozważam dwóch producentów Hewalex lub Rotenberga. Teraz zastanawiam się na tym czy wybrać z jedną wężownicą i podpiąć ją do kotła gazowego do obiegu podgrzewającego CWU, czy wybrać tą z podwójną wężownicą, dolną wężownice podpiąć do obiegu CWU a górną podpiąć szeregowo do obiegu CO i kiedy kocioł będzie pracował w trybie CO będzie częściowo pobierał ciepło z zasobnika który w tym przypadku będzie jako bufor. Teraz pytanie    czy podpiąć wężownice z CO na powrocie czy zasilaniu?

Druga sprawa związana z dostarczeniem i wyrzutem powietrza z pompy. Myślę żeby w lecie powietrze dostarczać z zewnątrz i wyrzucać wewnątrz, a w zimie pobierać wewnątrz i wyrzucać na zewnątrz. Też nie wiem jak z głośnością powietrza, czy nie będzie to zbyt głośne?


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

kocioł

czwartek, 06 marca 2014 16:30

1. jeden kocioł - jeden komin (no chyba że w kaskadzie ale to osobny temat)
2. Na centralne ogrzewanie około 5kW. Na wodę użytkową żeby dało się normalnie używać - nie mniej niż 19-20kW. 

Zwykle podłącza się do przewodu spalinowo-powietrznego (komina) jeden piec-budownictwo jednorodzinne. Nie oznacza to jednak, że nie można więcej. W budownictwie wielorodzinnym są używane systemy np. Dualex, które umożliwiają podłączenie nawet do 20 pieców gazowych z zamkniętą komorą.
Przewód kominowy w takim przypadku musi spełniać sumaryczne warunki stawiane przez producentów pieców.
Każdy nowoczesny piec ma moc modulowaną nastawą (programem procesora) np. od  5kW do 21kW, a to oznacza, że można go stosować prawie do każdej powierzchni. 

Jak wiadomo zasobnik ma straty postojowe. Sprawdziłem, jakie ma straty mój zasobnik 115 l, wyszło, że przy temperaturze wody w zasobniku 49 st. Kocioł go dogrzewa raz na 6 godzin. Wypala przy tym 140 l gazu. Czyli 560 l doba, mam w plecy.

Czy dałoby się jakoś porównać kocioł dwu funkcyjny, a jednofunkcyjny pod względem ekonomiczności co do grzania CWU? Myśle, żę odpowiedź na pytanie: ile kocioł dwyfunkcyjny zagrzeje litrów wody spalając 560 l gazu? będzie wystarczająca. 

Mam zużycie energii w stanie gotowości do pracy 4kWh/24h (producent podaje 1,3kWh/24h). Czyli stan kiedy nie zostaje pobrana żadna woda-"straty postojowe"
W czym może tkwić problem tak wielkich strat? W instrukcji jest wzór matematyczny według którego obliczono straty.
Może ktoś potrafi obliczyć moje straty według tego wzoru. Moja temperatura wody 49 st, t w kotłowni 17 st. Zasobnik na przykład jest zainstalowany o 1.5 cm niżej niż to jest w instrukcji. W związku z tym zasobnik jest prawie, że przy samej posadce. Dzwoniłem na infolinię i tam się uparty, że odległość zasobnika od posadzki nie została określona przez producenta. Ze niby to wadliwa instalacja. No i jak z takim razmawiać,   skoro gość od usterek nigdy nie otwierał instrukcji instalacji zasobnika-porażka. A tam czrno na białym to odleglość został określona co do milimetra.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

USA

czwartek, 06 marca 2014 16:25

Te pieniadze trzymaja zarowno w trzecim swiecie jak tez w innych krajach, bo alternatywny pieniadz jakim jest euro jest jeszcze mniej wiarygodny. Przyjdzie jednak taki moment ze skonczy sie rozliczanie w USD i wtedy gwarantowane ze to wszystko zeleje ich rynek wewntrzny dzialajac jak w czasach wielkiego kryzysu. Za te sama sume za ktora dzisiaj mogles kupic dom, jutro kupisz rower.rzekome bankructwo PRLu: Otoz Polska Rrzeczpospolita Ludowa NIE była bankrutem, a tylko miala przejsciowe trudnosci z przeplywem gotowki (cash flow), a poza tym, to panstwo nie moze zbankrutowac, a najwyzej zawiesic obsluge swych dlugow. Rozumujac tak, jak Pan Doktor Kasprowicz, to mozna by powiedziec, ze USA (od czasow prezydenta R. Nixona) tez sa bankrutem, gdyz nie sa one w stanie regulować swych wczesniejszych zobowiązań co do wykupu dolarow USA za zloto (po stalej cenie, niezaleznej od rynkowej ceny zlota), czyli ze za dolara USA, to powinnismy dzis dostawac dokladnie 1/35 uncji zlota, gdyby USA nie zbankrutowaly na skutek przegranej wojny w Wietnamie. A przypominam, ze dzis cena uncji zlota to nie jest 35 dolarow USA za uncje, a ok. 1,659.9 USD za uncje, czyli ponad 47 razy wiecej, co dowodzi, ze uzywajac definicji Pana Doktora Kasprowicza, to USA jest od dawna bankrutem i ze od dawna szaleje tam hiperinflacja, przy ktorej nawet obecna bialoruska stopa inflacji to pestka.


Podziel się
oceń
0
0
Tagi: hydraulik

komentarze (0) | dodaj komentarz

otulina

sobota, 01 lutego 2014 21:10

 Czy miedziane lutowane (lut miękki) rurki są odpowiednie do i odprowadzenia czynnika grzewczego z kolektorów czy jednak muszę dołożyć na rurki korugowane z nierdzewki - około 1000zł. Czy np. kupić rurę 3/4 lub 1/2 miedzianą w zwojach po 25m za około 400zł + 200zł ocieplenie rurek? Powrót do kolektora mogę chyba zaizolować zwykłą otuliną? Teraz mam rurki pex ale zamierzam kupić sklepowe solary koszt ok. 2000 2szt. i z tego co wiem rura pex nie da tu rady a do solarów własnoróbek jest dobra.
Proszę o odpowiedź użytkowników nie chodzi o teorię że się nie zaleca i koniec. Chodzi o tanie trwałe i sprawdzone połączenie i dobrą izolację. 

Na początku taki mix będzie chodził do pierwszej awarii, jeżeli kolektory przejdą w stagnację to alu-pex się rozpłynie.
Z powodzeniem lutuj na miękko, wytrzyma. Jeżeli chcesz wygodniej i trochę drożej to wstaw nierdzewkę karbowaną, dobrą nierdzewkę sprawdzisz po tym, że powinna wytrzymać co najmniej 80-cio przegięcie pod kątem prostym w obie strony.

Zastosuję raczej miedź ze względu na to że zamawiając przez internet nie jestem w stanie sprawdzić wytrzymałości nierdzewki a koszt jest wyższy od sprawdzonej rurki miedzianej miękkiej z dobrą otuliną. Czy jednak możesz podać mi namiar na sprawdzone gatunkowo rurki z nierdzewki i dobrą izolację? Potrzebuję ok 25m. Chyba że znajdę niżej miejsce do zamontowania solarów (na stelażu na ścianie budynku jednak tu wychodzi strona południowo zachodnia ok 25-30° na zachód) a daszek mam płaski.
Do "Darki"
Nie mogą ze względu na możliwość zapowietrzenia układu i trudną wymianę czynnika (musiałbyś okręcić kolektorem o 90° żeby glikol wymienić)


Otulinę jednak daj kauczukową na zasilaniu i powrocie, aby ograniczyć koszty otuliny można zastosować cienką kauczukową i na nią naciągnąć szarą.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

wymagania

środa, 30 października 2013 23:09

dla przestrogi piszę o kłopotach i o tym co można w najprostszy sposób i gdzie zgłosić, aby nie martwić się wezwaniem od prokuratora, i mieć czyste sumienie, że zrobiłem wszystko by zapobiec tragedii.
Jeżeli 1950 to twój rocznik to albo tylko instalujesz albo tylko się mądrujesz.
Ignorować możesz każdą wypowiedź, ale jej nie zmieniaj.
Wyłączyć, a raczej nie dokonać odbioru można, ale co według Ciebie można zrobić gdy kotłownia pracuje parę lat. Czy przy temp. ujemnych zamkniesz kotłownię i zabronisz jej eksploatacji? Gratuluję! Przy sprytnym właścicielu zapłacisz za szkody spowodowane brakiem ogrzewania. Zabroniłeś, zamknąłeś - płać, za szkody spowodowane zamrożeniem., to bardzo łatwe do udowodnienia, bo na pewno pozostawisz jakiś protokół z oględzin. Pamiętaj, że nie jesteś u siebie tylko u kogoś, i ten ktoś może wyłączyć lub włączyć kotłownie. Poczytaj trochę nawet w necie o wyrokach instalatorów, użytkowników lub kominiarzy. Osoba serwisanta nie ma żadnych - żadnych uprawnień aby cokolwiek zmieniać w stanie zastanym, czyli np. jeżeli podczas kontroli instalacji gazowej napotkamy na nieszczelność gazu, to możemy popisać, uszczelnić jak nam to ktoś zleci lub wezwać gazownie. Oni uprawnienia do zamknięcia gazu mają, serwis nie. I dobrze bo czytając inne tematy forum to wielu niby serwisantów by nadużywało władzy.
Pracownicy UDT to specjaliści , na pewno ale od przepisów. Podczas odbioru kotłowni powieś schemat od innej kotłowni, zamontuj zawór bezpieczeństwa zasobnika na rurze od wężownicy a przekonasz się że kotłownia przejdzie odbiór pomyślnie. Nie każdy, ale może się uda. Zazwyczaj odbiór polega na spisaniu numerów fabrycznych, zebraniu świadectw dopuszczenia i tyle. Aby ktoś sprawdził poprawność wykonania kotłowni musiałbyś się zwrócić z taką prośbą.
Niestety tylko serwis jest na bieżąco z nowymi urządzeniami i wielokrotnie UDT uczy się od serwisu.
Przepisów jest wiele, jedne często sprzeczne z innymi.
Poszukaj chętnego w UDT do odbioru kotłowni choćby 100 kW na pompach ciepła.

A tak z innej beczki, podczas ubiegłorocznych TP odbyło się seminarium zorganizowane przez Korporację Kominiarzy Polskich, i tam
gość ze Stołecznej Straży Pożarnej zaproponował, aby dokonać zmian w przepisach. Narzucić na wykonawcę, obowiązek kontroli po montażu podgrzewacza gazowego CWU tzw. junkersa, - pomiaru stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu po godzinie użytkowania urządzenia, no jajca, co?

Kominiarze też łatwo nie mają. Jak wystawić ekspertyzę na sprawną wentylację gdy nie ma komina, brak nawiewu na kotłownie, bo nie ma kotła. Jest pompa ciepła zespolona z kotłem kondensacyjnym, i solarnym wymiennikiem dla pompy ciepła. W pompie ciepła jest gaz czyli jest wymóg stosowania wentylacji, a co gdy to urządzenie jest zespolone. Gaz sprężarki, gaz kotła,rekuperator - przepisy nie nadążą nad rozwojem branży grzewczej. A za chwile paliwo wodorowe w ogniwach paliwowych. Totalna rewolucja i już nie fantazja bo takie urządzenia są w produkcji, a przepisów brak.

Wracając do tematu wystarczy mieć podpisana umowę serwisową i to również nazywa się stałą obsługą, nie musisz zatrudniać sześciu pracowników w parach na trzy zmiany. Co do ceny to im mniejsza kotłownia tym drożej. W moim rejonie roczny nadzór z przeglądem rozpisanym na dwa przeglądy - wiosenny i jesienny ( tak by było zgodnie z przepisami) kosztował by ok 1 tyś zł. Należy jednak wyjaśnić co oznacza nadzór i dyspozycyjność serwisu 24h i czas reakcji. Tu stawki mogą być różne. Wszystko zależy od tego jakiego to obiektu będzie dotyczyło. Szpital, hotel, osiedle mieszkaniowe, to różne obiekty. Nadzór może być również zdalny, poprzez stały monitoring lub internetowy.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  12 461  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzys...

więcej...

Blog poświęcony sprawom klimatyzacji, wentylacji, serwisem, montazem, instalacji w wentylacji i klimatyzacji, zarówno tej w domu, jak i w biurach i firmach. Wszystko co powinno się wiedziec aby korzystać z klimatyzacji i być z niej zadowolony

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 12461

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl